Sandy Marathon v Maroku - najťažší vytrvalostný test

Piesočný maratón Sultan Marathon des Sables sa koná 31. marca v púšti Maroka. Tento rok počet ľudí, ktorí chceli prejsť horúcim pieskom Sahary, presiahol tisíc. Účastníci musia prekonať vzdialenosť 256 kilometrov. Súťaž sa koná v 5 etapách a trvá 6 dní.

Tento púštny maratón je považovaný za najextrémnejší zo všetkých. Počas pretekov sú športovcom denne k dispozícii iba stan a 9 litrov vody a všetky ďalšie vybavenie a jedlo musia sami nosiť.

Iniciátorom prvej takejto udalosti bol Patrick Bowers v roku 1986. Všetko sa začalo o niekoľko rokov skôr, v roku 1984, keď sa 28-ročný Bowers rozhodol prejsť 350 km dlhým obývaním neobývanej Sahary, kde nie sú žiadne oázy, rybníky ani dediny. Vzal so sebou batoh s hmotnosťou 35 kg a vyrazil na cestu po ceste, ktorú si stanovil za 12 dní. Potom prišlo na neho myšlienku usporiadať taký maratón na púšti.

Súťaž sa stala každoročnou udalosťou a zakaždým, keď sa jej chce zúčastniť stále viac a viac ľudí. Začiatočníci aj skúsení bežci môžu vyskúšať svoju silu a vytrvalosť v piesočnom maratóne.

Tento rok sa na organizácii závodu zúčastnilo 130 dobrovoľníkov a 450 podporných pracovníkov. Z týchto vozidiel bolo v pohotovostnom režime 120 terénnych vozidiel, lietadlo Cessna a dva vrtuľníky. Zdravie maratónskych bežcov monitoroval tím 57 zdravotníckych pracovníkov.

Pre súťažiacich bolo zakúpených 120 ton vody, 3 stovky berberských stanov a stany, 6 000 balení s liekmi proti bolesti, 19 000 balení, viac ako 6 kilometrov náplasti Elastoplast a ďalších 2 700 balení náplasti značky Compeed.

Víťazom maratónu bol rezident Maroka Rashid El Morabiti, ktorého výsledok bol 21 hodín 1 minúta 21 sekúnd.

Rasy sa zúčastnili aj Rusi. Natalya Sedykh sa stala víťazkou medzi ženami a v celkovom hodnotení sa umiestnila na 11. mieste. Natalia dosiahla cieľovú čiaru za 24 hodín 45 minút 26 sekúnd. Jej víťazstvo bolo prvým Rusom, ktorý sa zúčastnil púštneho maratónu v 21. storočí.